Przegląd tematu
Autor Wiadomość
Q'CELTIC
PostWysłany: Czw 14:01, 25 Maj 2006    Temat postu: wzorzec Border Collie

WYGLĄD OGÓLNY:
Border Collie to pies o dobrych proporcjach, szlachetny i elegancki. Doskonała równowaga harmonijnej sylwetki połączona jest z masa wystarczająco dużą, aby pies sprawiał wrażenie zdolnego do długiego okresu intensywnej pracy. Wszelki brak harmonii jak i masy stanowi wadę.
GŁOWA I CZASZKA:
Czaszka jest szeroka. Guz potyliczny nie jest wyraźny. Policzki nie są pełne ani zaokrąglone. Kufa ścieniająca się w stronę końca, powinna być umiarkowanie krótka i mocna. Czaszka i kufa są w przybliżeniu tej samej długości. Wierzchołek nosa jest czarny. Nozdrza są dobrze rozwinięte. Stop jest dobrze zaznaczony.
OCZY:
Oczy powinny być szeroko rozstawione o owalnym kształcie i średniej wielkości. Kolor ciemnobrązowy. Psy o umaszczeniu " Merle " mogą mieć oczy niebieskie, gdzie oba lub jedno lub część jednego jest niebieska. (jest to dopuszczalne ) Spojrzenie powinno być łagodne, ale żywe, czujne i inteligentne.
USZY:
Uszy powinny być przeciętnej długości i grubości. Szeroko rozstawione, noszone półstojące i czujne na najmniejszy hałas. Wnętrze ucha powinno być obficie owłosione.
ZGRYZ:
Zęby powinny być mocne a uzębienie pełne. Zgryz idealnie nożycowy tzn. siekacze szczęki powinny częściowo zakrywać siekacze żuchwy. Siekacze są osadzone pod katem prostym do szczęk.
SZYJA:
Szyja powinna być długa, mocna i muskularna. Szlachetna i lekko zaokrąglona ( wysklepiona ) Poszerzająca się w stronę łopatek.
KOŃCZYNY PRZEDNIE:
Kończyny widziane z przodu są równolegle. Widziane z profilu śródręcza są lekko ukośne. Kościec jest zaokrąglony, mocny ale nie jest ciężki. Łopatki są dobrze nachylone a łokcie przylegają do tułowia.
TUŁÓW:
Tułów jest umiarkowanie długi a żebra są dobrze wysklepione. Klatka piersiowa jest głęboka i dość szeroka. Grzbiet powinien być szeroki i mocny. Lędźwie mocne, muskularne i lekko wysklepione.
KOŃCZYNY TYLNE:
Zad powinien być szeroki i muskularny a jego profil wdzięcznie obniża się do nasady ogona. Uda są długie, szerokie i muskularne. Kolana są dobrze osadzone a stawy skokowe s± mocne nisko osadzone. Od stawu skokowego do łapy kończyny tylne powinny mieć mocny kościec. Widziane z tylu powinny być równolegle.
ŁAPY:
Łapy są kształtu owalnego. Opuszki są grube, mocne i zdrowe. Palce umiarkowanie wysklepione i zwarte. Pazury są krótkie i mocne.
CHODY:
Chód powinien być swobodny, regularny i łatwy. Łapy podnoszone s± minimalnie. Pies sprawia wrażenie jakby się skradał ( poruszającego się ukradkiem ) Oglądany z przodu, jego akcja jest swobodna. Kończyny przednie wysuwane są prosto do przodu bez słabości w łopatkach, łokciach lub śródręczu. Oglądany z tylu ma kończyny tylnie pracujące z siłą i sprężystością. Stawy krokowe nie są ściśnięte ani zbyt szeroko rozstawione.
OGON:
Ogon powinien być umiarkowanie długi a jego ostatni krąg sięga co najmniej stawu skokowego. Jest nisko osadzony, obficie owłosiony a jego koniec tworzy luk ku górze dodając sylwetce gracji i harmonii. W akcji ogon może być podnoszony na grzbiecie.
MAŚĆ:
Wszelkie maści dopuszczalne. Bialy nie powinien dominowac


SZATA: Szata składa się z dwóch warstw; włosa okrywowego i podszerstka. Włos okrywowy jest umiarkowanie długi, gesty i średniej grubości a podszerstek miękki i gesty. Podszerstek tworzy osłonę przed wszelkimi zmianami temperatury. Obfite włosy tworzą kryzę wokół szyi, portki ( włosy są długie na tylnej części ud ) oraz lisia kitę. Włos powinien być krótki i gładki na pysku, uszach i kończynach przednich (za wyjątkiem frędzli na tylnej jej stronie) Na kończynach tylnych krotki powinien być od stawu skokowego do łapy (wraz z nią)
WZROST: Wzrost idealny to 21 cali ( 53 cm ) dla psów, suki nieco mniej.
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE: Pies nie powinien być nerwowy ani agresywny, ale czujny, aktywny, pojętny i inteligentny. Każdy szczegół budowy lub temperamentu nie odpowiadający psu pracującemu uważany jest za nietypowy.
WADY: Wszelkie braki w w.w punktach powinny być uważane za wadę i oceniane zależnie od stopnia uwidocznienia.
Psy powinny mieć oba jądra normalnie rozwinięte, całkowicie opuszczone do moszny.

Wzorzec ten FCI ( Federation Cynologique Internationale ) z siedziba główną przy 14 rue Leopold II 6530 Thuin. Belgique dla psa Border Collie o numerze w standardzie FCI: 297 zatwierdziła 27 września 1977 roku.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.